יער וחורש מונגשים

מרכז -  הגן הבוטני אילנות  

בלב השרון נמצא יער קק"ל מיוחד במינו, שאין שני לו בישראל. 750 מיני עצים צומחים זה בצד זה ומייצגים מבחר עצום של מקומות ברחבי העולם.

אנו מציעים סיורים מונגשים מודרכים על ידי מתנדבי הקרן הקיימת לישראל בגן הבוטני המונגש הראשון בארץ.

פרס נגישות ישראל ניתנה לגן היערני הבוטני אילנות הכולל: שבילים סלולים המאפשרים תנועה נוחה לכיסאות גלגלים, מרכז מבקרים, שירותים נגישים, ועוד במתחם הגן נמצאים גם מבוך עצים, מתקני משחקים ומעגל מדורה נגישים. סיור ביער הוא חוויה לאוהבי טבע והזדמנות לעריכת היכרות עם עצים זרים, מוזרים ומופלאים, חלקם בעלי מראה אקזוטי מרתק. שלטים קטנים מציינים את שמותיהם של רוב העצים. 

 צפון -  נחל השופט 

פעילות בהדרכת לטם

השביל מיועד לאנשים המתקשים בהליכה ולקשישים. יש אפשרות לבחור בין שני מסלולים, מסלול הליכה בנחל באורך כ-1.5 ק"מ. המסלול נגיש ופשוט המתאים לכל המעוניין לבלות כשעה קלה בחיק הטבע. בדרך נמצא פינה שקטה בצל עץ תאנה, מחילת חזירים, מעיין עין חשרת (עין אמי)הנובע מבין סלעי הקירטון הלבנים, ומערת הגמל.

והמסלול הארוך: (מסלול קווי הדורש שני רכבים) שאורכו כ-7 ק"מ. מתחיל בהליכה של כק"מ וחצי, עובר דרך בריכה קטנה מוקפת צמחייה, מקטע קטן של מפלוני מים, בהם ניתן לשכשך, בסמוך לחוות עמק השלום נגיע לנקודת פיצול שבילים. עד שנגיע לעץ אלון גדול העומד לבדו. ניתן לשבת וליהנות מצילו של העץ המרשים. משם נמשיך עם שביל זה עד שנגיע לשביל הנגיש של נחל השופט המתחבר לחניון חרובים. מנקודה זו נוכל להמשיך על פי ההסבר של המסלול הקצר עד לעין אמי. 

צפון - יער בירייה 

 

צילום- ילנה טילביץ. מתוך אתר פיקיוויקי

היער הנטוע הגדול בגליל כולל בוסתנים, מעיינות, בית כנסת עתיק מתקופת התלמוד , קברי צדיקים ונוף ממורדות העיר צפת עד ראש פינה
היער ביריה מתנשא לגובה 900 מטרים מעל פני הים וגם בימות הקיץ יש רוח קלילה ומצננת.
בלב היער מצודת ביריה ששוקמה ושוחזרה על ידי קק"ל והמועצה לשימור מבנים ואתרים. 
ההיסטוריה של המקום שמגיעה עד לתקופת התלמוד, שבה יושב המקום על ידי חכמים יהודים. בין הידועים היה יוסף קארו שהשלים את ספריו "אורח חיים" ו"שולחן ערוך"
ב-1908 רכש הברון רוטשילד את אדמות ביריה למען איכרי ראש פינה. בינואר 1945 עלו על הקרקע אנשי הפלוגה הדתית של הפלמ"ח, הם עבדו בשירות קק"ל ועסקו בהכשרת הקרקע ובנטיעת יערות.

 צפון - הר שאול 

 

מתוך אתר קק"ל e  ירוק

תחילת המסלול ההיקפי מחניון בהר שאול והמצפור הצמוד, מנקודה זו נשקפת תצפית מרהיבה אל רמות הגליל התחתון, גבעת המורה, התבור, הר נצרת ועמק חרוד. משם המסלול יורד לכיוון צפון עם תצפית מרהיבה לעמק חרוד. בהמשך עולה המסלול חזרה לנקודת החניה. המסלול מוצל ברובו ע"י חורש של עצי אורן.

 

 צפון - גן לאומי יחיעם 

 

צילום ויקיפדיה

שרידי מבצר גדול ומרשים המשלב מבנים מהתקופות הצלבנית והעות'מנית. המבצר מספר גם את סיפור הגבורה של מגיני יחיעם במלחמת העצמאות. ממרומי מבצר יחיעם נראה הגליל המערבי במלוא תפארתו.

 

 צפון - גן לאומי ברעם 

 

 צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

בית הכנסת הקדום של הכפר ברעם הוא מבנה מפואר, בנוי מאבני גזית גדולות ויפות.  המבנה המרשים מעיד על קהילה יהודית משגשגת באזור במאה הרביעית והחמישית לספירה.
חזית המבנה, שנשתמרה כמעט בשלמותה, מרשימה במיוחד. יש בה שלושה שערים, שהמרכזי מבניהם גדול ומפואר במיוחד. השערים, שפניהם לירושלים, מעוטרים בפיתוחי אבן יפים. 
בכפר היה בית כנסת נוסף, קטן יותר, שממנו לא נותר כמעט שריד בשטח. משקוף בית הכנסת הקטן מוצג במוזיאון הלובר בפריס.
סמוך לבית הכנסת נמצאת שמורת אלוני ברעם ,יער טבעי יוצא דופן ובוא עצי אלון מצוי מרשימים בגודלם.

 צפון הגנים הבהאיים עכו 

 צילום: פליטה גולד. מתוך אתר פיקיוויקי

מקדש הבהאים בחיפה אולי מוכר יותר אבל סמוך לעכו נמצאים גני בהאג'י מקום מגוריו וקבורתו בימיו האחרונים של בהא-אללה, הנביא-המייסד של הדת הבהאית.

זהו מקום קסום ומיוחד של רוגע ושלווה, הגינון המעוצב והמדויק זורם סביב המבנים ההיסטוריים והאלמנטים הטבעיים, הכוללים שיקמה בת מאות שנים ומטע עצי זית עתיק

מומלץ לבקר בגנים בימי שישי, שבת, ראשון או שני, בין השעות 9:00 עד 12:00 בצהריים. שבהם ניתן לבקר בגנים הפנימיים ולהיכנס אל מקדש בהא-אללה.

 צפון שמורת טבע עין אפק 

 

 צילום: מוחמד מוסא שהואן . מתוך אתר פיקיוויקי

שביל הביצה– שביל טיול הבנוי על גשר מעל מי הביצה. במקום טחנת הקמח העתיקה – מבנה מרשים בן שתי קומות, שיסודותיו נבנו בתקופה הרומית ורוב שרידיו הם מהתקופה הצלבנית. יש תצוגת קבע של כלים חקלאיים מסורתיים, סרטון על שמורת הטבע עין אפק ותערוכות אמנות מתחלפות. 

  צפון שמורת טבע גמלא 

 

 התמונה מתוך אתר פיקיוויקי

העיר עתיקה גמלא ושרידי בית הכנסת הקדום נצפים מהמרפסת.במצפור יש תצפית אל מצוקי קניון נחל גמלא. שביל מוביל אל מרפסת תצפית שממנה נראה ראש מפל נחל גמלא – מפל המים הגבוה ביותר בארץ (גובהו 51 מ') זורם לאורך כל השנה. 

 צפון שמורת יער לביא 

 

צילום: ירקרקה

בלב יער אורנים וחורש טבעי הספוג בריחות פריחה משכרים שוכן מרכז שדה חינוכי ביער לביא. המרכז משתרע על שטח של כ-120 דונם, מתנשא לגובה של כ-300 מטר מעל פני הים בין הערים המרכזיות טבריה ועפולה.
המרכז הוקם בשנת 1978 ונמצאים בשטחו שרידים של יישוב קדום, מתקני נופש ותיאטרון קסום. במקום פועל מרכז שדה ויער חינוכי המציע לשוהים ולמבקרים אפשרויות לינה מגוונות. כמו כן, מתקיימות פעילויות חינוכיות רבות, כמו סיורים, תכניות חינוכיות והפעלות בדגש ערכי לאום, טבע, סביבה ומורשת

 צפון פארק אדמית ומערת קשת 

 

 צילום: סיגל בן עמרם. מתוך אתר פיקיוויקי

פארק אדמית נמצא ברמת אדמית שממנה נשקפים הנופים ההרריים של הגליל המערבי ומפרץ חיפה. האזור מאופיין בנוף פראי של מצוקי נחל בצת ונחת נמר.  מערת קשת – כ-150 מטר במורד השביל הסלול נמצאת מערת קשת – מאתרי הטבע המרשימים בישראל. 

 צפון צוק מנרה 

צילום: אורן פלס. מתוך אתר פיקיוויקי

צוק מנרה הוא אתר נופש פעיל שטובל ביערות, מצוקים, עמקים ומדרונות תלולים על רכס הרי נפתלי (רכס רמים) בגובה של למעלה מ-700 מטר מעל פני הים. היער משתרע מקיבוץ יפתח ועד מטולה ובלבו הוכשרו דרכי טיול ונוף, חניונים, מתקני נופש ופינות מנוחה. שביל ישראל עובר על המדרון המזרחי של הרכס. 
פארק צוק מנרה הנסיעה ברכבל הארוך במדינה מציעה חוויה חד פעמית ובלתי נשכחת של נופים קסומים ושלל צבעים. הרכבל מטפס ממבואותיה הדרומיים של קריית שמונה ועד לקיבוץ מנרה במרומי רכס נפתלי.

 צפון פארק גורן 

 דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

פארק גורן הוא אחד ממוקדי הטיולים החשובים בישראל. הפארק משתרע על פני כ-2,000 דונם בלב החורש של הגליל המערבי ומעל לערוץ נחל כזיב.  ממנו יוצאים שבילי טיול לשמורת נחל כזיב, לעין טמיר ולמבצר המונפור.  בפארק עצמו שבילי הליכה לכל המשפחה. 

חדש בישראל מ.ג. תיירות מונגשת מציעה חוויות, ימי כיף וטיולים מונגשים עם כיסאות גלגלים לנכים ולקשישים