אתרים היסטוריים מונגשים

 

צפון - ציפורי 

 עמנואל מבורך. מתוך אתר פיקיוויקי

ציפורי הייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בציפורי חיה אוכלוסייה מעורבת, ונותרו בה שרידים של עשרות פסיפסים יפהפיים מהתקופה הרומית והביזנטית, והם שהפכו אותה לעיר פסיפסים בין-לאומית.

צפון - מגידו 

 צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

בראשית האלף השלישי לפני סה"נ כבר הייתה מגידו עיר מבוצרת בחומות אדירות, ואלף שנים אחר כך הפכה להיות אחד ממרכזי השלטון המצרי בכנען. מגידו קשורה גם למסעו של המלך המצרי תחותמס השלישי, אשר עלה על כנען בשנת 1486 לפני סה"נ כדי לבסס את שלטון מצרים באזור.

האתרים הבולטים במגידו הם המוזיאון בו מוצגים דגמים להמחשת המבנה הארכיאולוגי המורכב של התל וסרט, "השער הכנעני" - שער מתקופת הברונזה המאוחרת, שרידי הארמון, "שער שלמה" מתקופת הברזל, התצפית הצפונית המשקיפה על הנופים היפים של מרחבי עמק יזרעאל, הרי נצרת והגלבוע, התצפית הדרומית ובה סוכת תפילה לצליינים, האורוות ומפעל המים שהוא גולת הכותרת של הביקור במגידו.

 צפון - בית אלפא 

 צילום מאתר קק"ל

בית הכנסת נוסד במאה החמישית לספה"נ, גולת הכותרת של בית הכנסת היא רצפת הפסיפס שבאולם המרכזי, אחת החשובות שהתגלו בארץ ישראל. הפסיפס מחולק לשלושה ספינים - "שטיחים", המתארים ארון הקודש, גלגל מזלות ואת תיאור עקידת יצחק.

באתר מוקרן מיצג הממחיש את הווי החיים בכפר העתיק ואת יצירת הפסיפס.

 

 צפון - בית שאן 

צילום: תגל אדר. מתוך אתר פיקיוויקי

גן לאומי בית שאן אוצר בקרבו את שרידי הפאר המרהיבים של בית שאן הרומית והביזנטית. מעל כל אלה מתנשא התל הגבוה שבו שכנה בית שאן המקראית. בלב הגן הלאומי עובר נחל חרוד, נחל שמימיו זורמים כל ימות השנה

 מרכז - קיסריה 

 מתוך אתר פיקיוויקי

התאטרון הרומי – מבנה התאטרון ניצב בקצה הדרומי של הגן הלאומי,  ארמון השונית –אגף האירוח בארמון הורדוס המפואר. מיצג "חוויית קיסריה" – חוויה קולנועית, "מסע בזמן" בהיסטוריה של קיסריה, שדרכו נחשפים המבקרים לתקופות השונות בתולדות העיר ולתרבויות ששלטו בה. גן פריטים ארכאולוגיים, מתחם ההיפודרום, מבנה שירותים עתיק , בית מרחץ, טיילת הים, מתחם העיר העתיקה והנמל, השער הצלבני, "מגדל הזמן" – במגדל הצלבני מוצג מיצג אנימציה ממוחשבת המציג את נופי העיר הקסומים לאורך ההיסטוריה, הנמל וגן הפסלים.

 

 מרכז - הרודיון 

 מצילומי יהודית גרעין-כל. מתוך אתר פיקיוויקי

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפסה"נ יצר הבנאי הגדול את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום. כאן, בפסגת ההר בגבול מדבר יהודה, באתר שבו ביקש לימים להיקבר, הוא בנה ארמון קיץ, ולמרגלותיו – פלא אדריכלי המעורר השתאות גם בימינו

אתרים היסטוריים במרכז אפולוניה

אַפּוֹלוֹנְיָה-אַרְסוּף המכונה גם בשם תֵּל אַרְשָׁף היא עיר עתיקה ששרידיה נמצאים היום בשרון הדרומי, ממערב לשכונת נוף ים בהרצליה, בקרבת סידנא עלי של ימינו. בשנים האחרונות הוכשר המקום לביקורי מטיילים והוקם במקום גן לאומי.

 מרכז -  העיר העתיקה ירושלים

 

מרכז ההדרכה של לטם בירושלים מדריך סיורים נגישים בעיר , תוך הנגשת המסלולים הן מבחינה פיזית והן מבחינה מתודית לקהל היעד.

 

 דרום - גן לאומי אשקלון 

 צילום: דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

הגן הלאומי אשקלון הוא גן לאומי השוכן על רכס הכורכר שלחופו של הים התיכון בדרום-מערבה של העיר אשקלון. על העיר שלטו בזה אחר זה שמונה עמים - כנענים, פלשתים, פיניקים, הממלכות ההלניסטיות, רומאים, ביזנטים, ערבים וצלבנים - וכולם הותירו את חותמם באתר.

 דרום - פארק הבשור 

 צילום: רשות שמורות הטבע והגנים

אתר לבילוי בחיק הטבע המשתרע על פני 3,500 דונם. במקום מדשאות רחבות ידיים, ומתקני פיקניק. גן לאומי אשכול הוא בסיס יציאה מעולה לסיור באתרי נחל הבשור ובדרך הנופית המרשימה.

למרגלות הגבעה, בערוץ נחל הבשור, נובעים מעיינות עין הבשור. מהפארק יש מסלול מסלול נסיעה ברכב  "דרך הבשור", דרך עפר באורך 18 קילומטרים בין גן לאומי אשכול וצומת צאלים ובה נקודות תצפית, נקודות היסטוריות, גשר חבלים ועוד.

 דרום - בית גוברין 

צילום: עומר מרקובסקי. מתוך אתר פיקיוויקי

אזור בית ג'וברין מציע מגוון פעילויות חורש ויותר מ-800 מערות, כאשר רובן חוברות אחת לשנייה באמצעות מנהרות ביניים. גובה המערה הממוצע עומד על כ-15 מטר ויש אף כאלו שנמצאו בגובה של 20 מטרים ואף יותר. מערות הפעמון המרשימה שוכנות באיזור שפלת יהודה שמדרום לירושלים בגבול עם צפון הנגב. המערות נקראו כך משום צורתן אשר זהה לצורת הפעמון. והן נחצבו מגובה הקרקע כלפי מטה

 דרום - מצדה וים המלח 

 צילום: לליב גל. מתוך אתר פיקיוויקי

הארמון המפואר בימי המרד הגדול התבצרו בו אחרוני המורדים ברומים, והפכו את מלחמתם הנואשת סמל למאבק לחירות. הגן מוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסקו. 

בביקור במוזאון מצדה מכניס את המבקרים לאווירה לפני ביקורם באתר עצמו.  הרכבל עולה ל"שער הנחש" שבפסגת ההר. תחנת הרכבל התחתונה נבנתה למרגלות ההר והייתה לחלק ממכלול מרכז המבקרים. המדרגות בתחנה העליונה בוטלו, והכניסה למבצר היום היא דרך גשר תלוי, העביר גם לאנשים בעלי מוגבלויות. 

 דרום - אחוזת קבר בן גוריון 

 צילום: דרור פייטלסון. מתוך אתר פיקיוויקי

גן מדברי מטופח, ובו קבריהם של ראש ממשלת ישראל לשעבר דוד בן גוריון ואשתו פולה.   צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון בקיבוץ שדה-בוקר נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון ב-1973. המבקר בצריף מתוודע לדמותו של בן-גוריון כאדם וכמנהיג ולתקופה שבה הוא חי. קבריהם של דוד בן גוריון ואשתו פולה שוכנים בקצה מצוק תלול, המשקיף על הנוף המרהיב של בקעת צין ורמת עבדת.

 

 דרום - קומראן 

 מצילומי יהודית גרעין-כל . מתוך אתר פיקיוויקי

לחופו של ים המלח ובצל מצוקי מדבר יהודה המרשימים מתנשאים שרידי היישוב העתיק קומראן

במערות סביב האתר התגלו במקרה בשנת 1947 המגילות הגנוזות, שחושפות בפנינו את סיפורה המופלא של קהילה יהודית שישבה במקום בתקופת בית שני.

 חלק מהמגילות הללו הן כתבי קודש עתיקים, והן תגלית ארכיאולוגית חשובה ביותר. במקום חיזיון אורקולי, מוצגים ושרידים ארכיאולוגיים מרשימים.

 

 דרום - גן לאומי עבדת 

 צילום: דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

עבדת שכנה בתוואי דרכי הבשמים הקדומות, נתיב שבו הועברו הבשמים והתבלינים שמקורם בחצי האי ערב והמזרח הרחוק אל נמלי הים התיכון.

האתרים המרכזיים הם בית המרחץ הרומי השוכן סמוך למרכז המבקרים, מגדל רומי, 21 כוכי קבורה כפולים וקבר אחד הכרוי ברצפה, הגת הביזנטית שמדי פעם נערכים בה שחזורים של הפקת תירוש מענבים, בית מלאכה לייצור כלי חרס (בית יוצר), הכנסיות מהמאה הרביעית לספירה ועיר המערות, שחלקן שימשו לקבורה וחלקן כבורות מים וכמחסנים.

במרכז הנבטי מומלץ לצפות בסרט קצר, להנות מריחות המור והלבונה ושאר התבלינים. לראות מוצגים שנחפרו בעתיקות ולקרוא אודות הנבטים.

חדש בישראל מ.ג. תיירות מונגשת מציעה חוויות, ימי כיף וטיולים מונגשים עם כיסאות גלגלים לנכים ולקשישים